trenuj-z-krzychemRynek książek o tematyce sportowej ma się w ostatnich latach naprawdę dobrze, a wydawnictwa prześcigają się w propozycjach publikacji o życiu (im bardziej kontrowersyjnym, tym lepiej) gwiazd ze świata piłki i nie tylko. Książki te czytam i w większości przypadków znajduję w nich upodobanie, ale też wszystkie one mają jedną wspólną cechę – są przeznaczone dla Czytelnika dorosłego. Choćby dotyczyły najbardziej statecznego sportowca, który na swym koncie nie ma ani jednego skandalu, to wciąż będzie książka dla dorosłego – pełna historii, przemyśleń i statystyk, wartościowa, ale dopiero w pewnym wieku. Nie spotkałam się dotąd z lekturą dotyczącą sportu, która byłaby odpowiednia dla młodych Czytelników i nie ograniczała do zdjęć i krótkich opisów kariery lub zbierania kart do albumów. Tak było do chwili, gdy sięgnęłam po książkę najpopularniejszego youtubera sportowego w Polsce.

Dlaczego „Trenuj z Krzychem. Graj jak najlepsi piłkarze świata” zrobiło na mnie tak duże wrażenie? Bo w tej książce nie brak tego, co w przypadku dzieci i młodzieży jest najważniejsze – ruchu. W dobie ciągłego siedzenia przed komputerem lub telewizorem Krzysztof Golonka proponuje nam coś innego – trenuj, graj i przekonaj się, że ty też potrafisz, przy czym nie są to górnolotne, ale mało konkretne frazesy o tym, że trening jest ważny, tu jest powiedziane wszystko – co robić, jak, od czego zacząć, jak mierzyć efekty. A całość opatrzona ilustracjami ułatwiającymi zrozumienie danego ćwiczenia.

Ta książka to dobrodziejstwo nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Czy nie lepiej, gdy dziecko zamiast przykładowo grać w Fifę, wyjdzie na podwórko i będzie starało się dorównać wyczynom swoich idoli? Nie zapominajmy, że to także doskonała okazja do spędzania czasu w rodzinnym gronie na świeżym powietrzu, co łączy przyjemne z pożytecznym dla zdrowia.

Układ książki jest wręcz wzorcowy. Zaczynamy od historii zostania mistrzem, która ma zainspirować i dać wiarę, że twoje dziecko też może nim być. Następnie sprawdzamy umiejętności piłkarskie w specjalnie przygotowanym teście, by potem przejść przez porady dotyczące początków przygody z piłką i skupić się na celu – trikach prezentowanych przez największe piłkarskie gwiazdy. Dużą zaletą jest znajdujący się na końcu książki dziennik treningowy, gdzie można zapisywać swoje postępy i notatki.

Szalenie dobra, pożyteczna książka. Ciekawie wydana, dostosowana do potrzeb młodego Czytelnika, dająca dużo radości dziecku i całej rodzinie. Poleciłam ją już znajomym, którzy mają pociechy w wieku szkolnym, teraz chciałabym polecić ją także Wam, bo naprawdę warto zapoznać się z tą publikacją.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Trenuj z Krzychem. Graj jak najlepsi piłkarze świata

Autor: Krzychu Golonka

Wydawnictwo: Znak

Stron: 269

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Księgarni Tania Książka!

TaniaKsiazka_logo