milosc-za-wszelka-ceneMyśląc o tej książce, świeżo po jej lekturze, mam poczucie, że pierwszy raz od dawna trudno mi pisać o tym, co czuję, jakie mam przemyślenia po  zamknięciu i odłożeniu książki na półkę. Po prostu ciężko znaleźć odpowiednie słowa na sytuacje, w których rodzic krzywdzi własne dziecko.

Audrey to trochę mniej typowa nastolatka – nie ma znajomych,  nie dąży zresztą do zmiany tego stanu rzeczy, a jej świat ogranicza się ukochanego młodszego braciszka, nadopiekuńczej matki oraz strzępków wspomnień, które chciałaby wyprzeć z pamięci. Pożar, depresja, samookaleczanie i… to Coś, wszechobecne, przytłaczające, trudne do zdefiniowania. Coś, co przychodzi nocą i rani bezwolną dziewczynę, sycąc się strachem, łzami i cierpieniem.

Po kolejnej zmianie miejsca zamieszkania Audrey poznaje starszego o dwa lata Leo, który powoli, nienatrętnie staje się dla niej kimś bliskim. To właśnie inność dziewczyny, jej cichość i skrywana tajemnica sprawiają, że między młodymi tworzy się nić porozumienia, a później głębsze uczucie. Jednak związek z chwiejną emocjonalnie, skłonną do autoagresji 16-latką nie należy do najprostszych, zwłaszcza jeśli jest ona pod parasolem ochronnym matki, która najchętniej odseparowałaby ją od świata.

Czy w takich warunkach miłość może przetrwać? Czy Audrey uda się wyjść na prostą i po prostu zacząć żyć, jak inne dziewczęta w jej wieku? To tylko pozornie najważniejsze pytania, które nasuwają się w trakcie lektury. Bo w tej książce nic nie jest tym, czym się wydaje, nic nie jest proste i oczywiste, a prawda jest bardziej przerażająca, niż można to sobie wyobrazić. I co istotne – prawda w utworze Louisy Reid jest nieprzewidywalna, ona przychodzi do nas stopniowo, dopiero w końcowych scenach ukazując swoje oblicze, zbyt tragiczne, by wcześniej się go domyślić.

„Miłość za wszelką cenę” polecam tak naprawdę osobom w różnym przedziale wiekowym. Codzienne problemy głównych bohaterów z  pewnością znajdą upodobanie w gustach młodszego pokolenia Czytelników, a nieprzewidywalność fabuły będzie niewątpliwą zaletą dla miłośników literatury obyczajowej, zwłaszcza takiej z nutą grozy.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Miłość za wszelką cenę

Autor: Louisa Reid

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Stron: 464

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Zielona Sowa!

LOGO_WLASCIWE_krzywe_Ai v5