dekalog-nawalki-reprezentacja-polski-bez-tajemnicTa książka musiała powstać. Nie mogło być przecież tak, że pierwszy od lat sukces naszej Reprezentacji pozostanie jedynie w pamięci Polaków i w artykułach internetowych, gdzie z czasem zniknie pod lawiną nowych informacji, gorących newsów ze świata piłki. Udział Orłów Nawałki w ćwierćfinale Euro 2016 zasługiwał na uwiecznienie w porządnej publikacji poświęconej tylko temu wydarzeniu, drodze ku niemu i jego kolejnym etapom.

Osobiście bardzo się cieszę, że napisania książki o minionym Euro podjął się właśnie Marcin Feddek. Jeśli, będąc dziennikarzem, zdobywa się zaufanie selekcjonera na takim poziomie, że jest się dopuszczanym do reprezentacyjnych tajemnic, że wie się o wszystkim, mimo świadomości możliwych skutków w przypadku przedostania się tych informacji do opinii publicznej, to znaczy, że swoją robotę wykonuje się rzetelnie, zaufanie nie bierze się przecież znikąd. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, można było się spodziewać rzetelności także przy pracy nad książką. Czytając ją, słuszność takiego rozumowania zostaje potwierdzona.

Od pierwszego meczu eliminacji, przez historyczne zwycięstwo nad newralgicznym sąsiadem z zachodu, po wyrównany i pechowy  pojedynek z aktualnymi Mistrzami Europy. Subiektywnie, ale z mocnymi argumentami, a dzięki stałej obecności przy Reprezentacji także ciekawie i momentami zaskakująco – Marcin Feddek sięgnął nie tylko po boiskowe fakty, nie brak tu także tematów okołosportowych, pokazania ludzkiej twarzy kadrowiczów i dowodzącego tym kolektywem trenera. Zaufanie Nawałki zaprocentowało powstaniem czegoś, czego na polskim rynku książki brakuje – zbioru rzetelnych informacji, ale okraszonych dawką pozaboiskowych ciekawostek, humoru i – jak ja to nazywam – merytorycznego subiektywizmu, osadzonego na faktach.

„Dekalog Nawałki” to trochę taka ”Moja historia futbolu” Stefana Szczepłka, pod względem formy i przedstawionych wydarzeń łatwiejsza w odbiorze, bo dotycząca tego, czym jeszcze niedawno (a może wciąż) żył Czytelnik. Must have każdego kibica – bo do tego turnieju jeszcze niejednokrotnie zapragniemy wrócić, a ta publikacja przeprowadzi nas przez wszystkie jego etapy, dając nadzieję, że złote czasy dla polskiej piłki nadchodzą dużymi krokami.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Dekalog Nawałki

Autor: Marcin Feddek

Wydawnictwo: SQN

Stron: 428

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu SQN!

logo_sqn-300x187