Jojo_Razem.inddNie wiem, jakim sposobem ta poczytna ostatnimi czasy autorka do tej pory wymykała mi się z rąk. Kilka razy już prawie byłam przy sklepowej kasie z „Zanim się pojawiłeś”, ale zawsze coś mówiło mi, żeby poczekać na promocję. W zapoznaniu się z twórczością tej pani pomogli mi znajomi, nie wiem nawet dokładnie którzy (choć po cichu się domyślam – dziękuję!), podarowując „Razem będzie lepiej” w dniu ślubu (tak, zasiliłam grono czytających mężatek, kolejny etap – na razie w planach – czytające mamuśki? :)).

Książka z gatunku tych, od których trudno się oderwać, dla których szukasz wolnej chwili/pretekstu/sposobu, by nie przerywać lektury, bo zwyczajnie jesteś ciekawa, co będzie dalej. To „dalej” wciągnęło i mnie, tak więc prawie 500 stron pochłonęłam w dwa dni, a to chyba nie najgorsza rekomendacja.

Jess pewnie w młodości nie marzyła o rodzinie, jaka przypadła jej w udziale. Nikt z nas przecież z góry nie zakłada, że życie potoczy się nie tak, jak byśmy chcieli. A jednak Jess nie zamieniłaby swojej rodziny na  żadną inną, pełną, „normalną”. Rodziny patchworkowe to obecnie nic dziwnego, ale jeśli dodać do tego męża, który chce zarobić, ale się nie narobić, czego skutkiem są notoryczne problemy finansowe i depresja tej zazwyczaj „silniejszej” strony związku, to już mamy problem. Jess to twarda kobieta, taka współczesna Scarlett O’Hara, która o kłopotach pomyśli jutro, a dzieciom powtarza, że wszystko się ułoży, na tyle przekonująco, że w to wierzą. Niestety, czasem na ludzi spadają rzeczy zbyt ciężkie na barki choćby najbardziej zaradnej i optymistycznej kobiety. Czasem każdy wybór jest zły, a określenie co w tym przypadku będzie złem mniejszym graniczy z cudem. Czasem to po prostu dla człowieka jest za dużo. I właśnie wtedy, w sytuacjach bez wyjścia, człowiek pokazuje, ile tak naprawdę jest wart.

Czy potępiam Jess? Nie.

Czy w mojej ocenie postąpiła słusznie? Tak, dzieci są najważniejsze. Dzieci to świętość.

Chcesz się dowiedzieć, przed jakim dylematem musiała stanąć bohaterka? Sięgnij po książkę. Naprawdę warto.

Ulubione cytaty:

„Babcia często mawiała, że sekretem szczęśliwego życia jest krótka pamięć”

„Pachniał ciepłym, zaspanym mężczyzną. Zapomniała już, jaki to dziwnie potężny zapach”

„Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie”

„Czasem życie składa się z serii przeszkód, które po prostu trzeba pokonać, niekiedy samą siłą woli”

„Prawdziwi przyjaciele to tacy, z którymi zawsze zaczyna się dokładnie tam, gdzie się ostatnio skończyło, nieważne, czy nie widzieliście się przez tydzień, czy dwa lata”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Razem będzie lepiej

Autor: Jojo Moyes

Wydawnictwo: Między słowami

Stron: 461

Dodaj komentarz