gang-różowych-kapeluszyMiłość u kresu życia – nieoceniony dar od losu czy fanaberia starców, którzy nie chcą się pogodzić z faktem, że koniec ich ziemskiej przygody nadchodzi nieubłaganie? „Gang różowych kapeluszy” jest odpowiedzią na to pytanie. Odpowiedzią sentymentalną, pełną życiowej mądrości, ale i błędów zrozumianych pozornie zbyt późno. Pozornie. Bo nie ma czegoś takiego jak „zbyt późno”. Nawet jeśli coś, przy czym trwaliśmy uparcie przez pół życia, okazuje się na finiszu jedynie ułudą, nie bez powodu dowiadujemy się o tym właśnie teraz. Każda chwila zyskana w prawdzie, miłości, po prostu w szczęściu ma wartość zwielokrotnioną, gdy poprzedzał ją smutek, cierpienie lub najgorsza z możliwych – samotność.

Splątane ze sobą losy czterech kobiet, zupełnie zwyczajnych i nadzwyczajnie sobie oddanych. Historie przyjaciółek, z których najmłodsza ma już lub dopiero 64 wiosny za sobą. Jak to jest więc z tą miłością, co jej tutaj tak dużo? Po raz kolejny: zwyczajnie i niezwyczajnie. Miłość w utworze Anny Szczęsnej ma różne oblicza, wszystkie prawdziwe. Można pokochać namiętnie nawet na emeryturze, można uczucie przyjaźni gloryfikować tak bardzo, że urośnie do rangi miłości, można wreszcie zakochać się na nowo w osobie, z którą spędza się życie od kilkudziesięciu lat, po prostu odkryć tę osobę ponownie, dostrzec w niej człowieka, a nie permanentny element niezmiennej od lat rzeczywistości. Ot, kaprysów losu i potrzeby serca nie oszukasz, czasem nie przewidzisz, nie mówiąc już o zrozumieniu.

Dużo ciepła, szczypta humoru i powstała lektura przyjemna, lekka, ale i ciekawa z racji niebanalnej tematyki, wieku głównych bohaterek i ich „nastoletnich” dylematów.

Ulubione cytaty:

„Wiele było porażek w jej przeszłości, ale zapomniała o nich, bo jej filigranowe ciało nie było w stanie udźwignąć wszystkich prozaicznych problemów, jakie spotykały ją, jej bliskich i cały świat, za który czuła nieuzasadnioną odpowiedzialność”

„Nie ma sensu tworzyć scenariuszy, według których powinno przebiegać nasze życie”

„Życie to zmiana. Nic nie jest dane na zawsze. Jedyne, co możesz zrobić, to dostrzegać te jasne strony i na nich się skupić”.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Gang różowych kapeluszy

Autor: Anna Szczęsna

Wydawnictwo: Lucky

Stron: 301

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Lucky!

lucky logo

Dodaj komentarz