pałacyk-za-mostem-kowalczukDebiut z Wydawnictwem Lucky zaliczony, w dodatku do udanych. Kiedy otworzyłam paczuszkę z książkami, od razu mój wzrok przyciągnęła okładka „Pałacyku za mostem”. Niby zwyczajnie miła dla oka, ale nie tylko. Jakaś taka niczym z dawnych lat, może trochę…magiczna? W każdym razie sugerująca, że nie wszystko będzie tu oczywiste i przewidywalne.

Elka, lekarka z Łodzi, po śmierci męża, za którą w dodatku się obwinia, nie potrafi pogodzić się ze stratą i po prostu żyć dalej. I pewnie jeszcze długo opłakiwałaby swój los, gdyby nie siła wyższa w postaci sympatycznie apodyktycznej przyjaciółki Mani. Elka przyjmuje więc nową ofertę pracy, wyjeżdża na Podhale i zamieszkuje w zabytkowym pałacyku za mostem.

Jeśli oglądaliście kiedyś serial „Ranczo”, to klimat podhalańskiej wioski będzie wam znany. Jeśli serial wam się dodatkowo podobał, to oddaniem tego klimatu w książce Haliny Kowalczuk będziecie zachwyceni. Sielskość – to słowo pierwsze przyszło mi na myśl, gdy zastanawiałam się, jak określić Ruczaj, czyli miejscowość, do której przeniosła się nasza bohaterka.

Ale w samej sielskości nie byłoby nic nadzwyczajnego. Ot, przyjemna lektura dla mieszczuchów, chcących oderwać się na chwilę od wielkomiejskiego życia. Gdy jednak dodamy do tego owe elementy magiczne, których istnienie zapowiada okładka, robi się ciekawie. Legendy opowiadane przez miejscowych, w które uwierzyć ciężko, ale nie uwierzyć także, skoro się spełniają, zielarka nazywana przez niektórych czarownicą, współzależność i więź ludzi ze zwierzętami – to wszystko znajdziemy w „Pałacyku za mostem”. To i oczywiście miłość, bo bez niej ciężko wyobrazić sobie dobrą książkę z gatunku literatury kobiecej.

Książkę polecam przede wszystkim miłośnikom obyczajówek, ale tak naprawdę wykreowanych przez autorkę postaci ciężko nie polubić, więc mogę pokusić się o stwierdzenie, że każda kobieta lubująca się w opowieściach o miłości znajdzie tu coś dla siebie.

Ulubione cytaty:

„Prawdziwe życie to nie tylko chwile szczęścia, ale też kłopoty i troski dnia codziennego”.

Moja ocena: 8,5/10

Tytuł: Pałacyk za mostem

Autor: Halina Kowalczuk

Wydawnictwo: Lucky

Stron: 304

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Lucky!

lucky logo

Dodaj komentarz