pekniete-odbicieSą takie książki, że jak już zaczniesz, to wiesz, że musisz skończyć jak najszybciej. Czytasz w każdej wolnej i nie tylko chwili. Pranie, sprzątanie, sen? Nie dziś. To nie ucieknie, a poznawana historia nie może czekać. Nie dałaby ci spokoju…

Anna i Tony to szczęśliwe małżeństwo. Gdy pojawia się dziecko, którego oboje pragnęli, wydaje się, że teraz będzie już idealnie. Nic bardziej mylnego, bo też zaraz na początku dowiadujemy się, że wszystko wygląda nie tak, jak świeżo upieczona mama sobie wyobrażała. Depresja poporodowa – wszyscy chyba o czymś takim słyszeliśmy, ale tak naprawdę niewielu z nas wyobraża sobie, jak to wygląda. Niby depresja jest słowem kluczowym, ale o jej możliwych skutkach rozmawia się rzadko. Dopóki nie spotka to kogoś znajomego…albo dopóki nie sięgnie się po „Pęknięte odbicie”.

Anna zostaje znaleziona na urwisku, pokaleczona, posiniaczona, nic nie mówiąca. Jej synka – Jacka – odnaleziono nieopodal i…nie można było już nic zrobić. Tego dowiadujemy się z pierwszych rozdziałów i to właśnie sprawia, że nie możesz tak po prostu odłożyć tej książki, nie możesz wmawiać sobie, że jeszcze jeden rozdział i spać. Wiesz, że jeden rozdział nie wystarczy. Bo musisz wiedzieć, czy ona naprawdę to zrobiła. Inaczej nie zaśniesz, inaczej myśli o tym, jak kruche bywa szczęście, dopadną cię w najmniej spodziewanym momencie – w pracy, w drodze do niej, sklepie czy gdzie tam jeszcze chodzisz.

Dawno nie czytałam książki tak poruszającej, która wystawiałaby mnie na próbę – nie wiedziałam, co myśleć. Potępiać czy współczuć? Pamiętać czy wybaczyć? Nadal tego nie wiem. To zbyt wielka tragedia, by mogła ograniczać się do kilku tylko uczuć. To zbyt wielka tragedia, by w ogóle usiłować zawrzeć to w kilku zdaniach podsumowujących. Przeczytajcie, a przekonacie się same.

Ulubione cytaty:

„Ludzie rozumieli fizyczny ból, wiedzieli, co w takiej sytuacji zrobić czy powiedzieć. Ale nikt nie pojąć jego cierpienia i nikt nie był w stanie zrobić ani powiedzieć niczego, co mogłoby jemu pomóc”

„Tak naprawdę to bez znaczenia, co każde z nich mogło zrobić inaczej, ponieważ zwyczajnie nie zrobili dość, a teraz było już za późno”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Pęknięte odbicie

Autor: Dawn Barker

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Seria: Kobiety to czytają!

Stron: 504

Dodaj komentarz