guardiola-sztuka-zwyciężaniaTak jak w przypadku idoli piłkarskich świat dzieli się na zwolenników Messiego i tych z obozu opozycyjnego hołubiących Ronaldo, tak i wśród trenerów opowiadamy się albo za Guardiolą, albo za – nie takim znów dla mnie wyjątkowym – samozwańczym  „The special one”.

Pep Guardiola w Barcelonie to ucieleśnienie tego wszystkiego, o czym marzymy w futbolu. Chcemy gry wychowankami, chcemy wprowadzać młodzież z drugich drużyn, chcemy lokalnego patriotyzmu i przywiązania do barw. Przez cztery lata „rządów” Pepa w Barcelonie tego właśnie byliśmy świadkami. I choć wiadomym jest, że Barca od lat stawia na wizerunek inny od większości klubów, to Guardiola zrobił to, o czym wielu myślało, ale jakoś nikt nie zabrał się do działania. Bo to działanie wymagało wiele odwagi i świadomości, że jeśli decyzje okażą się pudłem, nie kto inny, ale właśnie trener poniesie konsekwencje. Cóż to za śmiałą decyzję podjął Guardiola? Grać na Messiego. Pozwolić mu wypłynąć, robić to, co lubi i co robi najlepiej, zaufać jego intuicji i dać boiskową swobodę. Niby nic nadzwyczajnego, ale jeśli poświęcasz dla tego celu piłkarzy pokroju Eto i Ibrahimovicia, to masz świadomość, że oczy całego świata są skierowane w twoją stronę, a spora ich część zwyczajnie czeka na twoje potknięcie. Patrząc wstecz, wiemy już, że ci ostatni mogą czuć się zawiedzeni.

Biografia opatrzona jest wstępem Sir Alexa Fergusona, który nie ukrywa, że nie rozumie decyzji Pepa o opuszczeniu Barcelony. Ferguson pyta: dlaczego? Kolejne rozdziały zdają się układać w odpowiedź na to pytanie. Książkę czyta się szybko, przyjemnie i ma się wrażenie, że Pep Guardiola kreowany jest w niej na swego rodzaju „nadczłowieka”. Tylko tak naprawdę, patrząc w kategoriach sportowych, czy to rzeczywiście kreacja? To raczej Pep we własnej osobie – dumny Katalończyk, wychowanek La Masii, legenda klubu, człowiek wymagający od siebie i od innych, idealista i piłkarski romantyk:

„Mogę wybaczyć wam każdy błąd, ale nie wybaczę wam, jeśli nie oddacie swojego serca i duszy Barcelonie”.

Ja to kupuję. Myślę, że wy też, jeśli sięgniecie po tę biografię.

Ulubione cytaty:

„Futbol to najprostsza gra na świecie – stopy muszą tylko słuchać głowy”

„Istnieją dwa sposoby, żeby powiedzieć ludziom, co mają robić: można wydać im rozkaz albo stać się przykładem i zachęcić ich, by poszli twoim śladem”

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania

Autor: Guillem Balagué

Wydawnictwo: SQN

Stron: 412

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu SQN!

logo_sqn

Dodaj komentarz