40-lat-w-koronie„40 lat w Koronie” to kompendium wiedzy o klubie, który znaczy dla mnie więcej niż wszystkie Manchestery, Barcelony i Liverpoole razem wzięte. Dość powiedzieć, że na podium moich ulubionych piłkarzy WSZECHCZASÓW znajduje się Łukasz Sierpina – między Stevenem Gerrardem i Michaelem Owenem. Albo że z racji miejsca zamieszkania – Kraków – czasem dochodziło do sytuacji kuriozalnych dla osób postronnych, tj. na kilku ekranach w krakowskim lokalu wszyscy spoglądają na rywalizację Arsenalu z Manchesterem, a ty w kąciku wraz z dwójką kompanów patrzycie na boiskowe zmagania w dolnej części tabeli Ekstraklasy – spotkanie Zawiszy z Koroną. Bez dźwięku, na małym ekranie, ale z zapartym tchem oglądacie.

Duży plus za rys historyczny kieleckiej piłki jeszcze sprzed powstania Korony Kielce, bo też jest to temat poruszany rzadko i trudno dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba. W tej publikacji znajdziemy informacje nawet z okresu międzywojennego, co więcej – opatrzone zdjęciami.

Ogólnie warstwa wizualna książki zaciekawi niejednego kibica, bo choć każdy z nas klubowych gadżetów ma pewnie po kilka – szaliki, kufle, kalendarze etc., a ci bardziej fanatyczni nie odpuszczą żadnej nowości w Sklepie Kibica, to ilu z nas wie, jak wyglądał pierwszy klubowy folder albo gadżety z lat ’80?

Autorzy przypominają przełomowe momenty z historii klubu – awanse do II ligi, ten upragniony do najwyższej klasy rozgrywek, zakończone sukcesami poszukiwania sponsorów, otwarcie nowego stadionu, ale także chwile mniej przyjemne, związane z degradacją klubu. Nie zapomina się tutaj o sukcesach naszej młodzieży, o byłych prezesach, trenerach i ludziach, którzy przyczynili się do tego, że pomimo wielu ciężkich momentów, wciąż możemy cieszyć się w Kielcach grą w Ekstraklasie.

Ta książka to takie must have kibica Korony. I choć może na razie uważasz, że przeglądanie i czytanie o czymś, co już przeminęło, nie znajduje się w kręgu twoich zainteresowań, to wierz mi – przyjdzie czas, kiedy będziesz chciał wrócić do tych ludzi, do tych wydarzeń. Kiedyś my także przejdziemy do historii Korony, bo przecież Korona to też kibice, Korona to my!

Moja ocena: 9/10

Autorzy: Marek Michniak, Antoni Pawłowski

Tytuł: 40 lat w Koronie

Wydawnictwo: Słowo Kibica

Stron: 127

Przy okazji recenzji książki trochę wspomnień prywatnych – wywiad z Łukaszem Sierpiną 🙂

SONY DSC

SONY DSC

Dodaj komentarz