autobiografia-grubej-panny-mlodejPrzyznaję się bez bicia – zaniedbałam ostatnio osiedlową bibliotekę. Natłok obowiązków zawodowych w połączeniu z zalegającymi na półkach i w innych zakątkach mego mikroskopijnego pokoiku książkami z gatunku tych zakupionych i nadesłanych przez wydawnictwa sprawił, że w końcu napis „prolonguj” w katalogu internetowym zmienił się na „nie możesz prolongować tej pozycji”. Tak więc, nie chcąc płacić kary za przetrzymywanie książek, których nie miałam ochoty jeszcze zwracać, musiałam oddać choćby nietkniętego Henry’ego Jamesa.

Gdy już udałam się do wspomnianej biblioteki, w oczy rzucił mi się pewien tytuł. Jako że dwadzieścia osiem lat skończę z ostatnim dniem bieżącego roku, a co za tym idzie, ta tematyka nie jest mi obcą oraz powodowana nieustanną wojną pomiędzy pragnieniami zrzucenia z siebie zbędnego balastu, a ich realizacją, sięgnęłam po tę książkę. Sięgnęłam po wdzięczny tytuł „Autobiografia grubej panny młodej”.

Czy dobrze zrobiłam? Przecież już niejednokrotnie wyrzucałam sobie, że straciłam czas na lekturę nic niewnoszącą do mojego życia, która przyciągnęła moją uwagę tylko tytułem. Zarzekałam się, że już tak nie zrobię. Na szczęście z tą książką tak nie było. Nie żeby jakoś szczególnie mnie porwała. Ale była taka lekka, zabawna, taka…ulotna. Była, wprowadziła uśmiech na moją twarzyczkę, skończyła się i chociaż nie będę raczej do niej wracać, to chyba właśnie czegoś takiego potrzebowałam. Takiego przerywnika od wzruszających wyciskaczy łez lub literatury z gatunku trudniejszego. Takiej chwili wytchnienia od rzeczy wielkich i patetycznych. Bo choć ślub bez wątpienia jest wydarzeniem podniosłym, to w opowieści Laurie Notaro jawi się jako pasmo zabawnych, sympatycznych, a czasem wręcz przerażających w swej prawdziwości i śmieszności historii dotyczących przygotowań weselnych, samej ceremonii i późniejszego życia małżeńskiego.

Lektura lekka, przyjemna, praktycznie dla każdej kobiety, a zwłaszcza dla tych, które lubią książki „na jeden wieczór”.

Moja ocena: 7/10

Tytuł: Autobiografia grubej panny młodej

Autor: Laurie Notaro

Wydawnictwo: WL

Stron: 340

Dodaj komentarz